Dinu Lipattiról (1917 - 1950) először Varnus Xavér Isten megbocsájt: az a mestersége című könyvében olvastam. A teljes írás itt érhető el, illetve erről a bizonyos, a címben említett utolsó koncertről így ír:
"Csodálatos indulását a háború megakasztotta, s visszatért Romániába, ahonnan 1944-ben vándorolt ki zongoraművész menyasszonyával, Madelaine-nel Skandinávián keresztül Svájcba: saját bevallásuk szerint öt frankkal érkeztek meg. Hamarosan a genfi Zeneakadémia professzora lesz, s ugyanabban az évben közli véle orvosa, hogy leukémiás. Születésétől fogva törékeny egészsége napról napra gyengül, ám ő mégis tanít és koncertezik rendületlenül. 1950-re állapota aggasztóvá válik, s ekkor megpróbálkoznak az Amerikában éppen kifejlesztett csodagyógyszerrel, a cortisonnal, amelynek napi adagja 50 dollárba került: a költségeket Yehudi Menuhin, Charles Münch és genfi rajongói adják össze. A gyógyszer látszólag csodát tesz, s egy rövid nyárra megint egészségesnek érzi magát: ekkor veszi lemezre Bach B-dúr partitáját és Chopin keringőit. Szeptember elején azonban szervezete végleg összeomlik, ám orvosa ennek ellenére sem tudja lebeszélni arról, hogy hangversenyt adjon egy svájci zenei fesztiválon. Délután érkeznek meg a városba, s már a szállodai szobában állandó légszomj-rohamai vannak. Hűséges orvosa tizenegy injekciót fecskendez bele, s amikor kicsit jobban lesz, elkezd öltözködni, majd elindul a szálloda előtt várakozó kocsihoz. A hangversenyterem bejáratánál az emberek könnyes szemmel és tapsviharral fogadják: mindenki tudja, hogy ez az utolsó hangversenye. A húsz lépcsőfokot fél óra alatt tudja csak megtenni.
Koncertjén ugyanazokat a műveket játsza, amelyeket a nyáron már lemezre vett: a Bachon és a Chopin-eken kívül két Schubert Impromptut és Mozart a-moll szonátáját."
Az első megosztás a Bach partita első része:
A Bach partita második része:
A Chopin keringők közül a nagy kedvenc h-moll...
... és cisz-moll keringő:
"Az utolsó Chopin-keringő közben azonban elhagyja maradék ereje is: néhány ütem után abbahagyja, hosszú percekig csukott szemmel ül a zongora előtt, majd egyszerre belekezd Bach egyik koráljába."
Az a bizonyos utolsó Chopin keringő - a fentiekkel ellentétben ez nem élő, hanem stúdió felvétel:
"E korállal búcsúzott el közönségétől, hivatásától s az életétől, bár még hátra van két, kínkeserves hónap."
Mielőtt kitenném a fentebb említett Bach művet, hadd idézzek a Wikipedia Dinu Lipattiról szóló cikkelyéből, ugyanis ez a bizonyos mű hatalmas jelentőséggel bír Lipatti életében.
"He gave his first concert, at the École Normale, on 20 May 1935. However, three days before the concert, Paul Dukas died; in memory of Dukas, Lipatti's first piece at his concert, and the piece he first publicly performed as an adult pianist, was J. S. Bach's Jesu, Joy of Man's Desiring." A lényeg tehát: Mint felnőtt zongorsita, első koncertjét 1935. május 20-án adta. A fellépés előtt három nappal hunyt el Paul Dukas - Lipattit többek között Ő tanította. A koncert és Lipatti első nyilvános darabja ugyanaz a mű volt, amellyel az utolsó fellépésén a közönségtől búcsúzott.
(Utószó1: csináltam egy lejátszási listát, egyelőre a Chopin keringők és az utolsó darab nélkül - ezeket majd pótolom -, de a Mozart szonáta és a Schubert darabok addig is meghallgathatóak ott.
Utószó2: ezt a bejegyzést megírni és a felvételeket megkeresni maga volt a boldogság)