Wagner a klasszikus zene zöldkönyve
_romanista
Nekem Wagner eleinte olyan volt, mint általános iskolában a gimnáziumi matematika zöldkönyv: egyiket sem ismertem, egyiket sem értettem, mégis remekül lehetett vele ijesztgetni. Wagner éppen olyan kibírhatatlan, mint amennyire nehéz a feladat; Wagnert nem lehet meghallgatni, az egyenlet nem megoldható. Hagyjuk a fenébe az egészet, menjünk inkább focizni.
Aztán egyszer meghallottam a Siegfried-idillt egy hangversenyen: minden volt, csak nem ijesztő és kibírhatatlan.
És amiért ez a darab pont ma kerül ki a blogra: a mű először 1870. december 25-én hangzott fel:
"A Siegfried-idill afféle kakukktojás Wagner életművében, hiszen a zeneszerző (néhány fiatalkori próbálkozástól eltekintve) szinte kizárólag az operaszínpad számára komponált, konfliktuskereső természetéből eredően pedig pályája legnagyobb részében az idilli élethelyzetek is messze elkerülték. A Siegfried-idillt életre hívó 1870-es esztendőben mégis úgy tűnt, a komponista végleg révbe ért: 1868-ban nagy sikert aratott A nürnbergi mesterdalnokok müncheni bemutatója, a következő évben elkészült Siegfried – mintegy tíz évvel korábban félbehagyott – partitúrája, 1870-ben pedig Wagner hozzákezdhetett Az istenek alkonya megkomponálásához. A szakmai sikerek hátterében egyértelműen az immár rendezettebb magánélet állt: ugyanez év augusztusában a zeneszerző végre feleségül vehette Liszt Ferenc lányát, Cosimát, akitől első fiúgyermeke, Siegfried Richard született. A Siegfried-idill – mely az azonos című opera harmadik felvonásából kölcsönöz motívumokat – 1870 karácsonyán hangzott el első ízben Wagner házának lépcsőházában: a zeneszerző ezzel a születésnapi szerenáddal köszönte meg feleségének az élete minden részletére kiterjedő gondoskodást." (forrás: mrze.hu)
További javasolt linkek:
A hét zeneműve: mr3.bartok.hu
A KultúrPart írása
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
SPU 2011.12.25. 12:35:04
Wagner zenéjéről pedig köztudomású, hogy jobb annál, mint amilyennek hangzik.
Nem_majom 2011.12.25. 15:20:13
Nem csak Wagneré a dicsőség, hogy most meghallgathatjuk ezt a szép zenét. (Gondolom, nem egy kottafelismerő - OCR - zeneszintetizátorról szól, de ha mégis, akkor illene a programozó nevét is kiírni).
Köszi!
Alice csodaországban 2011.12.25. 17:24:36
Nyilván az ő dicsőségük is, de most ez a post Wagnerről szólt nem róluk.